Lajme

28 vjeçari i skeduar për plagosje, Policia i bën kontroll të befasishëm në makinë, i gjen 115 milionë lekë të gjitha në valutë (EMRI)

Advertisements

Një shumë e madhe parash është sekuestruar nga Policia e Fieri mbrëmjen e djeshme, pas një kontrolli të befasishëm në mjetin e një të riu të skeduar për dy ngjarje. Romeo Çyçymenit i janë gjetur 115 milionë lekë (të vjetra) të gjitha në valutë.

Referuar njoftimit të Policisë, thuhet se në automjetin e 28-vjeçarit u gjetën 97 540 euro dhe 3 000 paund, për të cilat ky shtetas nuk kishte dokumentacion që vërteton burimin e ligjshëm të tyre. Në kuadër të hetimeve për këtë rast, dyshohet se këto shuma parash janë përfituar nga aktivitete të kundërligjshme.

albsig

Në vijim të veprimeve, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar të DVP Fier referuan materialet dhe nisi procedimi penal për shtetasin Romeo Çyçymeni, 28 vjeç, banues në Kamzë, Tiranë, për veprën penale “Pastrimi i produktit të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.

Njoftimi i plotë i Policisë së Fierit

Si rezultat i kontrolleve të befasishme dhe monitorimit të vazhdueshëm të ambienteve që frekuentohen nga persona me precedentë kriminal, në vendin e quajtur “Kthesa e Verrisë”, Fier, u ndalua për kontroll automjeti tip “Nissan”, me drejtues shtetasin Romeo Çyçymeni me precedent të mëparshëm për veprimtari kriminale në fushat e plagosjes dhe vjedhjes së pronës e pasurisë.

Si rezultat, në automjetin e 28-vjeçarit u gjetën 97 540 euro dhe 3 000 paund, për të cilat ky shtetas nuk kishte dokumentacion që vërteton burimin e ligjshëm të tyre. Në kuadër të hetimeve për këtë rast, dyshohet se këto shuma parash janë përfituar nga aktivitete të kundërligjshme.

Në vijim të veprimeve, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar të DVP Fier referuan materialet dhe nisi procedimi penal për shtetasin Romeo Çyçymeni, 28 vjeç, banues në Kamzë, Tiranë, për veprën penale “Pastrimi i produktit të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan shumat e parave, 3 aparate celulare dhe automjeti me të cilin udhëtonte ky shtetas.

Advertisements

Vijon puna për dokumentimin e plotë ligjor të burimit të të ardhurave të shtetasit Romeo Çyçymeni, si dhe nëse ky shtetas është i implikuar në veprimtari të tjera kriminale. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprime të mëtejshme.

Advertisements

Related Articles

Back to top button