Lajme

3 tërmete të forta të njëpasnjëshme shkundin këtë vend, reagojnë sizmiologët

Advertisements

Një tërmet me magnitudë 6.1 goditi brigjet e ishullit Sumatra të Indonezisë, tërmeti i tretë që trondit zonën që nga e hëna herët, sipas agjencisë gjeofizike të vendit.

Agjencia e meteorologjisë dhe gjeofizikës e Indonezisë (BMKG) regjistroi tërmetin e cekët në ishujt Mentawai, në brigjet perëndimore të Sumatrës pak para orës 10:30 dhe tha se nuk shkaktoi një paralajmërim për cunami.

Agjencia kishte regjistruar më parë një magnitudë prej 6.4, por e rishikoi atë në 6.1, tha një zëdhënës i BMKG.

Tre tërmete radhazi goditën zonën me intensitet në rritje që nga orët e para të së hënës, me një lëkundje 5.2 ballë të regjistruar para agimit, e ndjekur nga një tërmet 5.4 ballë më pak se një orë më vonë.

Tërmeti me magnitudë 6.1 u ndje fuqishëm për disa sekonda nga banorët në ishujt Mentawai, në kryeqytetin provincial të Padang dhe në zonën malore përreth Bukitinggi, tha agjencia e fatkeqësive në një deklaratë.

Agjencia tha se nuk kishte raporte për viktima, por kishte dëme të vogla në ndërtesa në ishullin Siberut.

Novriadi, një zyrtar lokal i fatkeqësive në ishujt Mentawai, tha se banorët në disa fshatra ishin evakuuar në një zonë më të lartë dhe një kishë lokale, shkollë dhe objekt shëndetësor ishin dëmtuar lehtë.

Agjencia e fatkeqësive i bëri thirrje publikut të mos përhapin panik dhe paralajmëroi për potencialin e pasgoditjeve.

Padang u godit nga një tërmet 7.6 ballë në vitin 2009 që vrau më shumë se 1,100 njerëz, plagosi shumë të tjerë dhe shkaktoi shkatërrime të gjera.

Advertisements

Indonezia shtrihet në të ashtuquajturën “Unaza e zjarrit e Paqësorit”, ku pllaka të ndryshme tektonike të kores së Tokës takohen dhe krijojnë aktivitet të shpeshtë sizmik.

Advertisements

Related Articles

Back to top button