HomeLajmeAfganët përshtaten shpejt me shqiptarët, ia marrin valles shtruar në Shëngjin (video)

Afganët përshtaten shpejt me shqiptarët, ia marrin valles shtruar në Shëngjin (video)

Afganët e mbërritur në Shëngjin kanë nisur që të argëtohen me pushuesit, duke ja marrë valles në lokalet ku luhet muzike live. Siç shihet edhe në këtë video refugjatët afganë po shijojnë ritmet e muzikës shqiptare dhe po kërcejnë së bashku me pushuesit e tjerë.

Të strehuar në këtë zonë turistike, ata lëvizin lirisht dhe kanë nisur të ambientohen me vendin. Më parë ato janë parë duke lëvizur shëtitoren e plazhit e rrugët e qytetit e të tjerë kanë dalë për të marrë rreze në breg të detit.

Afganet vleresojne mikpritjen se thonë se ndjehen të sigurt në Shqipëri, ndërsa do të qendrojnë derisa të ketë një vendim të autoriteteve. Referuar të dhënave, deri tani në Shëngjin janë strehuar 400 shtetas Afgan.

Një ditë më parë në vendin tonë mbërritën në aeroportin e Rinasit edhe 37 afgane te tjerë, duke e çuar në 644 numrin total të refugjatëve që kanë ardhur në më shumë se një javë në vendin tonë. Ata janë akomoduar në Qytetin Studenti, për t’u transferuar në ditët në vijim në struktura hoteliere në bregdet. Durrësi, Lezha dhe Berati janë tre qytetet që kanë hapur dyert për akomodimin e afganëve, sepse mundësia për strehimin e tyre në kampe është përjashtuar kategorikisht nga qeveria Rama.

Afganët e mbërritur në Shëngjin kanë nisur që të argëtohen me pushuesit, duke ja marrë valles në lokalet ku luhet muzike live. Siç shihet edhe në këtë video refugjatët afganë po shijojnë ritmet e muzikës shqiptare dhe po kërcejnë së bashku me pushuesit e tjerë.

Must Read

spot_img