HomeKuriozitetAvokado ju dobëson, receta për një mëngjes fantastik

Avokado ju dobëson, receta për një mëngjes fantastik

Avokado ky frut me vlera te mrekullueshme, me larmi pafund recetash nuk duhet t’i ndahet regjimit tone ushqimor. Avokado përmban sasi të mëdha të vitaminës K, C, B5, B6, E, folat, magnez, mangan, zink, bakër, hekur, dhe fosfor. Ai përmban më shumë kalium se banania dhe mban tensionin e gjakut në nivel normal.

Përmban plot acide yndyrore mono-të-pangopura që janë shumë të shëndetshme. Acidi oleik që gjendet tek avokado ul inflamacionin. Po keshtu permban shume fibra. Fibrat ndihmojne ne rënien në peshë, ulin nivelin e sheqernave në gjak dhe kane lidhje të drejtpërdrejtë me uljen e rrezikut ndaj një sërë sëmu ndjesh. Avokadot ndihmojne ne uljen e nivelit te triglicerideve dhe kolesterolit.

Studimet kanë treguar që ngrënia e avokados mund të ulë rreziqet për sëmundjet e zemrës që vijnë nga kolesteroli dhe trigliceridet në gjak. Jane te pasur me antioksidantë të fuqishëm. Avokado përmban ushqyes siç janë luteina dhe zeaksanthina që janë tepër të rëndësishëm për shëndetin e syrit dhe ulin rrezikut e sëmu ndjeve të tij dhe und të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të artritit dhe rënien në peshe.

Avokado mund te perdoret për hamburger dhe panine Përdorni avokado të shtypur me dy lugë gjelle me majdanoz të freskët, ¼ lugë çaji me kripë, pak piper dhe pak lëng limoni. Shërbejeni me një panine, ose përdoreni për të zëvëndësuar gjalpin dhe majonezën në sanduiç dhe hamburger

Salcë për sallata – Përzieni gjysëm avokado, djathë kaçkaval, ¼ gotë me kos të thjeshtë, ¼ gotë me limon, majdanoz, 2 lugë gjelle me vaj ulliri, ⅓ gotë me ujë, gjysëm lugë gjelle me kripë, piper dhe përzijini në një mikser. Pregatisni sallatën jeshile, hidhni mish pule zgare, bizele dhe hidhini sipër salcën me avokado. Për një mëngjes të shijshëm

Thekni bukën. Skuqni vezët dhe prisni avokadon në feta të vogla. Përgatisni një tost duke vendosur avokadon, vezët e skuqura, proshutë ose djathë kaçkavall.

Salca meksikane guacamole Shtypni tulin e avokados në një enë me lëng limoni. Shtoni gjysëm kokrre të prerë qepe të bardhë ose të kuqe, 1 domate të prerë në kubikë (hiqni farat), kripë dhe piper sipas shijes. Shërbejeni si salcë për makaronat ose per te lyer buken.

Must Read

spot_img