HomeLajmeCovid-19 në Shqipëri, 9 humbje jete dhe 195 raste të reja. Harta...

Covid-19 në Shqipëri, 9 humbje jete dhe 195 raste të reja. Harta dhe situata në spitale

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot se 9 qytetarë kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e Covid-19.

Sipas informacionit zyrtar pacientët që kanë humbur jetën janë 1 qytetar nga Durrësi 46 vjeç, 1 qytetar nga Mirdita 48 vjeç, 2 qytetarë nga Tirana të moshave 58 dhe 78 vjeç, 2 qytetarë nga Vlora 66 dhe 80 vjeç, 1 qytetar nga Saranda 69 vjeç, 1 qytetar nga Korça 73 vjeç dhe 1 qytetar nga Kruja 82 vjeç.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 161 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar.

Ministria e Shëndetësisë gjithashtu njoftoi se janë evidentuar 195 raste të reja nga 2569 testime, ndërsa janë shënruar 347, në 24 orët e fundit

Rastet e reja janë evidentuar në këto bashki: 109 në Tiranë, 10 në Fier, 7 në Durrës, Kamëz, Vlorë, Berat, 6 në Lushnje, Mallakastër, 5 në Kukës, 4 në Lezhë, Kurbin, Krujë, Peqin, 3 në Gjirokastër, 2 në Përmet, 1 në Shkodër, Mirditë, Kavajë, Bulqizë, Delvinë, Finiq, Tepelenë, Skrapar, Poliçan, Gramsh.

Në të gjithë vendin janë 6952 pacientë aktivë me COVID-19.

Në total numri i të shëruarve nga Covid,që prej fillimit të pandemisë është 165434 persona.

Statistika (11 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 195
Të shëruar në 24 orë 347
Të shtruar në spitale 161
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 2,569

Testime totale 1,240,204
Raste pozitive 175,163
Raste të shëruara 165,434
Raste Aktive 6,952
Humbje jete 2,777

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3060
Durrës 824
Fier 691
Shkodër 559
Vlorë 345
Elbasan 342
Lezhë 269
Berat 237
Gjirokastër 214
Kukës 159
Korçë 136
Dibër 116

Must Read

spot_img