Lajme

Dy thika në bark dhe një në shpatull, shqiptarja që sulmoi bashkatdhetaren flet para Gjykatës: Ishte e lidhur me burrin tim prej 8 vitesh (EMRAT-FOTO)

Advertisements

Selaniku është tronditur pak ditë më parë nga një ngjarje e rëndë që ka nfodhur në zonën e Pylaias, ku një 25 vjeç shqiptare me emrin Bianka ka qëlluar tre herë me thikë një bashkatdhetaren e saj, shqiptaren tjetër 28 vjeçe me emrin Klea. NeWsbomb.al sjell detaje nga ngjarja.

Bianka ka thënë në gjykatë se Klea kishte një lidhje me bashkëshortin e saj dhe pak javë para se ta sulmonte, e ka gjetur duke u puthur në shtrat me burrin. E kapa me duar dhe i shkula flokët, ka thënë 25 vjeçarja shqiptare për bashkatdhetaren e saj.

albsig
Siç thuhet në raportin gjyqësor: “E pandehura pranoi aktet që i atribuoheshin, të cilat ia atribuonte xhelozisë, pasi pretendonte se bashkëshorti i saj kishte një lidhje me të plagosurën, por ajo mohoi që ajo kishte për qëllim ta vriste dhe thjesht donte ta plagoste.”

25-vjeçarja, e cila sot kërkoi falje në hetuesi për atentatin, akuzohet për vrasje të mbetur në tentativë dhe shkelje të ligjit për armët. Më poshtë, dëshmia që Bianka 25 vjeçare ka dhënë para autoriteteve në Selanik për ngjarjen, përcjell newsbomb.al.

“Unë jetoj në Greqi që nga viti 2004 dhe di të flas dhe të lexoj gjuhën greke. Në vitin 2012 u martova në Shqipëri me një martesë civile dhe që atëherë jetoj me të në Pylaia. Unë dhe bashkëshorti im kemi dy fëmijë, një djalë tetë vjeç dhe një vajzë që sot është katër vjeç.

Bashkëshorti im kishte tetë vitet e fundit një lidhje me viktimën (i referohet të plagosurës) dhe këtë e dija sepse shumë herë e gjeja në shtëpinë time së bashku me burrin tim të shtrirë në shtrat. Nuk i kam parë kurrë të kryejnë marrëdhënie seksuale, përveç puthjeve pavarësisht gjithë viteve që kam jetuar me burrin tim.

Disa herë gjatë tetë viteve të fundit kam folur me viktimën dhe prindërit e saj duke i thënë të ndërpresë marrëdhënien që ka me burrin tim. Gjithashtu disa nga këto herë i thashë që ta ndërpresë këtë marrëdhënie. Pavarësisht kësaj, ajo nuk e ndërpreu marrëdhënien që kishte me bashkëshortin tim dhe i tha atij gjëra të këqija për mua, të cilat nuk janë të vërteta, si për shembull se unë po shkoj me të tjerë burra.

Kjo rezultoi një muaj më parë që burri të më dëbojë nga shtëpia dhe të mbajë fëmijët. Që nga ajo ditë jetoj me nënën time në Kordelio të Selanikut. Këtë muaj ai vazhdon të më akuzojë tek të afërmit dhe të më thotë gjëra të këqija për mua. Kjo më zemëroi aq shumë sa mora vendimin dje pasdite ta gjeja dhe ta godisja me thikë për ta frikësuar. Nuk doja ta vrisja. Prandaj mora një thikë nga shtëpia, mora një autobus, shkova në Pylaia në shtëpinë ku ajo jeton dhe e gjeta jashtë shtëpisë.

Unë iu afrova, i thashë “hajde më trego ” dhe ajo iku duke thënë se nuk dëshiron të flasë. Po e ndiqja dhe jashtë shtëpisë së motrës e kam kapur dhe i thashë “do të më tregosh” dhe ajo më tha “Më fal Bianka” dhe më pas nxora një thikë që e kisha fshehur në sqetullën e majtë dhe e godita tri herë me thikë, fillimisht dy herë në bark dhe më pas një herë në shpatullën e majtë. Pastaj u ula atje, shkova në shtëpinë e motrës së saj ku njoftova Policinë. Më vjen keq për veprimin tim sepse doja ta ngacmoja në mënyrë që ajo të ndalonte së foluri keq për mua dhe kërkoj falje”.

Motra e të plagosurës: “I lava gjakun”

Tronditëse është dëshmia e motrës së viktimës, e cila në momentin e sulmit ndodhej në shtëpi dhe siç shprehet, ka dëgjuar të motrën duke bërtitur “ndihmë po më vrasin!“ “Sot 17 gusht 2022 dhe rreth orës shtatë isha në shtëpi me bashkëshortin dhe fëmijën tonë të mitur shtatë vjeç. Papritur dëgjova motrën time nga oborri duke bërtitur “ndihmë, po më vrasin!”.

“Menjëherë hapa derën dhe pashë motrën time me dy plagë në bark djathtas dhe majtas dhe një thikë të ngulur në shpatullën e majtë.. Mora menjëherë thikën me dorë, ia hoqa nga supi motrës sime dhe e hodha në lavamanin e kuzhinës ku kishte ujë, duke i rrjedhur gjakun.

Advertisements

Më pas e shtrova motrën time në divan në dhomën e ndenjes dhe ajo thirri ambulancën për ta marrë. Duke qenë se djali im i mitur përballet me shumë probleme shëndetësore dhe vuan nga epilepsia, është trembur me foton e tezes dhe ka nisur të qajë. Për ta qetësuar, mora leckën dhe fshiva gjakun e motrës nga dyshemeja e dhomës së ndenjes.”

Advertisements

Related Articles

Back to top button