Lajme

“Është një sinjal alarmi”/ Gripi do të trembë më shumë se Covid, vjen paralajmërimi: Çfarë na pret në pak javë. Zbardhet lëvizja urgjente e Agjencisë Evropiane të Barnave. Ja ç’do ndodhë me 1 shtator

Advertisements

Siç ishte Covid, mbizotëruese e këtij viti do të jetë gripi. Sars-cov2 është ende në qarkullim por shifrat janë më të vogla në krahasim me një muaj më parë:

Në vjeshtë pritet që të vijnë një tjetër grip, ku simptomat do të jenë hundë të mbllokuara, dhimbje koke, kollë katarale: me pak fjalë, gripi klasik sezonal që e kemi shmangur prej dy vitesh e gjysmë dhe që tashmë rrezikon të bjerë mbi kokën tonë.

Mjekët e familjes bëjnë thirrje që të rezervoni atë vaksinën e bekuar të gripit që ne e kemi anashkaluar gjithmonë.

Australianët që kanë luftuar me ftohjet për javë të tëra dhe spitalet në Sidnei dhe Kanberra dhe Melburn mezi përballen me tendosjen e vitit 2022.

Edhe në Argjentinë, kjo situatë sezonale është e njëjtë. Në anën tjetër të botës, rastet kanë tejkaluar tashmë mesataren e pesë viteve të fundit dhe tendenca e kurbës së gripit shkon në rritje si ajo e Omicron në qershor tek ne.

SHENJA E ALARMIT

“Është një sinjal alarmi”, konfirmon Walter Ricciardi, konsulent i Ministrisë së Shëndetësisë: “Ajo që po ndodh tani në hemisferën jugore përsëritet këtu në tetor dhe nëntor”. “Nëse Covid mund të ngrejë kokën në atë që mund të quajmë luhatje normale të një faze epidemie, problemi i gripit do të vijë veçanërisht në vjeshtë,” bën me dije nënsekretari Grillino në Shëndetësinë Pierpaolo Sileri.

E kuptuat? Covid-i dhe gripi janë dy anët e së njëjtës medalje: Vetëm e para është tani në tatëpjetë (pjesërisht sepse kemi tejkaluar kulmin e Omicron-it, pjesërisht sepse jemi vaksinuar masivisht dhe mbulimi, të paktën për sëmundje të rënda. Ndërsa e dyta, gripi, është në rritje. Bazuar në shembullin australian, ekspertë si Ricciardi nuk kanë asnjë dyshim: Gripi do të ndihet shumë në këtë vjeshtë, do të jetë më i fortë dhe do të sjellë probleme.

Meqë ra fjala: Ema, Agjencia Evropiane e Barnave, sapo ka caktuar një takim të jashtëzakonshëm për 1 shtator për të vlerësuar kërkesat për autorizimin e dy vaksinave specifike mRna kundër Omicron (nga Pfizer dhe Moderna).

NË KËMBË pas kësaj, paralajmërimi mbetet i njëjtë

Mos e merrni lehtë asnjë sëmundje. Këtë duhet ta ketë kuptuar mirë 36-vjeçari nga Catania, pasi i kthyer nga qëndrimi në Madrid, gjeti në xhep jo një, por tre tampona pozitive dhe njëkohësisht: atë të covid-it, atë të kosherës. lija e majmunit. Brenda një jave, ai ishte negativ për Covid-19 dhe lija e majmunit la një mbresë të vogël, por studiuesit sicilianë zbuluan se “tampoja orofaringeale e lisë së majmunit ishte pozitive edhe pas njëzet ditësh”, duke sugjeruar se mund të ketë një ngjitje edhe pas faljes klinike.

Advertisements

Rasti i tij (ai vuan nga çrregullimi bipolar dhe merr rregullisht drogë) madje ka përfunduar në revistën shkencore Journal of infeksion, aq e rrallë është.

Advertisements

Related Articles

Back to top button