Frika nga përplasjet Goran Bregoviçi do të këndojë edhe shqip në Korçë

0
75

Bashkia Korçë ka tentuar të zbusë situatën për ftesën që iu bë këngëtarit boshnjak me origjinë serbo-kroat Goran Bregoviç, në një moment delikat, kur presidenti serb Aleksandër Vuçiç hyri mes kryeministrave të Kosovës dhe Shqipërisë, Kurtit dhe Ramës me nismën e minishengenit ballkanik.

Ndërkohë që nga Kosova u kërkua të respektohej ndjeshmëria e viktimave të luftës, në Shqipëri pati zëra që paralajmëronin dhunë. Pak ditë më parë tifozat kuqezi hodhën bojë drejt godinës së Bashkisë së Korçës.

Për këtë arsye institucioni ka dashur ta zbusë situatën me një njoftim, sipas të cilit Bregoviç do të këndojë edhe shqip. Bëhet fjalë për një këngë të vjetër të kënduar nga Bijelo Dugme dhe e shkruar nga Agron Berisha shumë vite më parë. Më poshtë statusi i Bashkisë Korçë, që lajmëron se Bregoviç do të këndojë shqip.

“KOSOVSKA është kënga shqipe që ka zgjedhur Goran Bregovic për të çelur nesër koncertin në Korçë.
Ai me muzikën e tij të mrekullueshme dhe publiku i festës me mikpritjen entuziaste do të japin nesër nga Korça mesazhin se arti dhe kultura janë ura miqësie që lidhin popujt.
Sot dhe nesër për të përballuar kërkesat e shumta do të ketë shitje fizike të biletave të koncertit edhe në hyrje të Pazarit të Vjetër dhe tek biletaritë e dedikuara pranë City Center nga ora 18.00 e në vazhdim.
A e din se t’gjithë do të jenë atje
Për ne të dy do të ketë hare
Shkojmë së bashku një, dy, tre!
Roke mandolinën
Bjeri bjeri bjeri çifteliës
Të gjithë do t’këndojmë kënga le t’jehojë
Kënga le t’jehojë –
Çdo gjë mund të jetë Roken-roll” shkruan Bashkia e Korçës.