Lajme

Gazetari i njohur vritet brenda makinës së tij, ja çfarë postoi pak para ngjarjes së rëndë

Advertisements

Një tjetër gazetar është vrarë në makinën e tij në Guerrero, Meksikë, sipas autoriteteve lokale. Freddy Roman u qëllua për vdekje në Chilpancingo, Guerrero nga persona të armatosur me një motoçikletë, shkruan Reuters.

Pak orë para vr asjes së tij, Roman kishte publikuar një status në Facebook, i cili i referohej bashkëpunimit të zyrtarëve lokalë në zhdukjen e 43 studentëve në vitin 2014.

Javën e kaluar, një raport i qeverisë për incidentin e përshkroi zhdukjen e 43 të rinjve në shtetin e Guerrero në shtator 2014 si një “krim shtetëror”.

Advertisements

Duke cituar një dëshmitar Romano tha në artikullin e tij se në kohën e ngjarjeve u zhvillua një takim midis katër zyrtarëve, përfshirë ministrin meksikan të drejtësisë Jesus Murillo Caram dhe ish-guvernatorin e Guerreros.

Advertisements

Related Articles

Back to top button