HomeLajmeGrida Duma apel të fortë ndaj autoriteteve: BËNI KUJDES!! Ndaj Shqiptarëve të...

Grida Duma apel të fortë ndaj autoriteteve: BËNI KUJDES!! Ndaj Shqiptarëve të Kosovës po veproni

Deputetja e Partise Demokratike ka bere nje apel diten e sotme lidhur me sjelljet e subjekteve qe ofrojne sherbime ne sezonin turistik, ku sipas deputetes funksionon ne menyre selektive vendas-te huaj.

Diten e djeshme pas nje interviste me pushues Shqiptare te Kosoves ne Shqiperi te zhvilluar nga gazetarja Edona Marubi per portalin Flash News Albania, pushuesit vune ne dukje nje sere problematikash qe kane te bejne me selektivitet ne cmimet qe u parashtrojne subjektet e sherbimeve.

Qytetari A. Gashi shprehet: Nuk po e kuptoj si asht e mundur qe une e paguaj karrigen e plazhit 20 euro dhe ngjitur me mua vllau shqiptar e pagun 5 euro. Ka vite qe ne frekuentojme bregdetin Shqiptar dhe skemi ndermend ta ndrrojme me asnje tjeter.

Ma mir ti japim leket qe kemi ndare per pushime vllazerve tone sesa tu shkojne shkive.

Por edhe ky mentalitet duhet te ndryshoje sepse asht ofenduese.

Menjehere pas kesaj interviste ka reaguar G. Duma e cila i ka bere thirrje dhe institucioneve te veprojne dhe te vendosin para pergjegjesie persona me sjellje te tilla selektive.

Te gjithe duhet te jemi te barabarte perblle cmimeve.

Nese duhet te bejme te turizem, separi duhet te reformohemi ne mendjen tone, te ndryshojme mentalitet duke patur nje qasje me dashamirese dhe te integruar.

Askujt nuk i lind e drejte te krijoje mbivendosje ne nje shtet ku perparasi duhet te kete cilesine e sherbimit dhe te produktit perpara parase te fituar padrejtesisht.

Qe te kemi nje turizem afatgjate dhe te qendrueshem duhet crrenjosim kete sjellje te ulet – ka perfunduar G. Duma.

Must Read

spot_img