Lajme

Humbje e madhe! Media në zi, ndahet nga jeta ikona e njohur televizionit(Emri+Foto)

Advertisements

Është ndarë nga jeta në moshën 93-vjeçare, Piero Angela, prezantuesi televiziv italian, gazetar shkencor, shkrimtar dhe pianist.

Lajmin e trishtë e dha djalit i tij, Albertos, përmes një postimi në Facebook. Piero Angela ishte 93 vjeç por ishte aktiv në media deri në fund.

Humbje e madhe! Media në zi, ndahet nga jeta ikona e njohur televizionit,

“Trupi im është si një makinë: motori do të ketë 80 mijë kilometra, por shoferi është vetëm 45 vjeç”, u shpreh gjatë një interviste për moshën e tij të nderuar.

Kujtojmë që Piero Angela filloi si reporter radioje, më pas u bë korrespondent i huaj dhe u vendos si drejtues i emisionit të lajmeve Rai . Ai njihet më së shumti si krijuesi dhe prezantuesi i programeve të transmetimit të modeluar sipas dokumentarëve të BBC-së dhe David Attenborough, me të cilët është krahasuar shpesh, si dhe për gazetarinë e tij shkencore të botuar në botime të shumta.

Humbje e madhe! Media në zi, ndahet nga jeta ikona e njohur televizionit,

Advertisements

Angela shkroi tridhjetë e tre libra, të cilët shitën mbi tre milionë kopje, morën shumë diploma nderi, bëri mbi gjashtëdhjetë dokumentarë dhe qindra episode televizive, fitoi shtatë Telegatto dhe tetë herë fitoi çmimin kombëtar.

Advertisements

Related Articles

Back to top button