Lajme

I FUNDIT/ Humb jetën Presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev

Advertisements

Mikhail Gorbachev, presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik para shpërbërjes së tij, ka vdekur në Moskë në moshën 92-vjeçare, sipas deklaratave zyrtare.

Advertisements

Gorbaçovi, sundimi i trazuar i të cilit lidhej me termat perestrojka dhe glasnost (reformë dhe hapje) vdiq pas një sëmundjeje të gjatë, njoftuan agjencitë shtetërore ruse të lajmeve.
“Mikhail Sergeevich Gorbachev vdiq këtë mbrëmje pas një sëmundjeje të rëndë dhe të zgjatur,” tha Spitali Klinik Qendror, sipas RIA / Novosti të martën

Advertisements

Related Articles

Back to top button