Lajme

Kapet me kanabis, e pëson keq kuzhinieri shqiptar, ja çfarë u tha oficerëve të policisë (EMRI+FOTO)

Advertisements

Një kuzhinier shqiptar, i cili u kap me 171 bimë kanabisi me vlerë mbi 60,000 paund, i është caktuar nga gjykata angleze të paguajë vetëm 385 dollarë.

Fabio Balliu, 23 vjeç, u la në burg për 27 muaj në janar pasi policia bastisi një shtëpi në Spring Gardens, Gainsborough.

Policia e Lincolnshire fillimisht u alarmua nga një fqinj i cili besonte se një vjedhje po ndodhte më 17 maj të vitit të kaluar.

Oficerët ,mbërritën në banesë në orën 10:00 të mëngjesit dhe menjëherë ndjenë erën e kanabisit që vinte nga brenda pronës dhe zhurmën e ventilatorëve elektrikë.

Balliu, i cili jetonte në Nottinghamshire, hapi derën e hyrjes dhe u largua me vrap nga prona, por u ndalua dhe u arrestua pak çaste më vonë.

Ai u tha oficerëve: “Ok, unë jam nga Shqipëria. Anglishtja ime nuk është e mirë.”

Policia gjeti një zonë ndenjeje në dhomën e përparme me divan dhe frigorifer të zbrazët, gjë që linte dyshime se Balliu ndoshta nuk jetonte në këtë pronë.

Në shtëpi u gjetën tre zona kultivimi, me 87 bimë kanabis në fazën e lulëzimit dhe 84 bimë kanabis në gjendje vegjetative.

Policia kontrolloi gjithashtu adresën e shtëpisë së Balliut në Nottinghamshire dhe gjeti fatura nga një dyqan DIY në Sutton-in-Ashfield.

Balliu pranoi se prodhonte kanabis dhe u burgos në fillim të këtij viti.

Çështja u shty për të përcaktuar vlerën e drogës dhe për të parë se sa para mund t’i sekuestroheshin Balliut.

Gjatë seancës dëgjimore në Gjykatën e Lincoln Croën, u tha se vlera e kanabisit të gjetur në Spring Gardens kpate vlerën e 60,054 £.

Megjithatë, gjykata tha se Balliu kishte në dispozicion asete prej vetëm 385 £, të cilat ishin në një llogari bankare të lidhur me prodhimin e kanabisit.

Advertisements

Gjyqtarja Catarina Sjolin Knight urdhëroi Balliun që të paguante shumën prej 385 £ brenda dy muajsh ose do të përballet me burgun.

Advertisements

Related Articles

Back to top button