HomeLajmeKrahasimi i Ramës me Kurtin/ Bushati tregon diferencën: Nga njëra anë kemi...

Krahasimi i Ramës me Kurtin/ Bushati tregon diferencën: Nga njëra anë kemi një qeveri që vjedh popullin dhe nga ana tjetër skemi dëgjuar për diçka të tillë

Marëdhëniet instituconale Kosovë-Shqipëri janë pësuar një krisje të madhe, pas vendimit të kryeministrit shqiptar Edi Rama që të futet në marrëveshjen “Open Ballkan”mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë të Veriur, ku Kosova ka refuzuar që të bëjë pjesë në të.

Pikërisht nga përplasja e dy vendeve, ka nisur krahasimii Edi Ramës me homologun e tij Kosovar Albin Kurti, ku të gjithë përpiqen që të bëjë diferencën, por sipas analistit Andi Bushati, diferencën e bën vjedhja e popullit që i bën qeveria shqiptare popullit.

Abdi Bushati shkruan në Facebook:

Ka një tendencë idiote për të krahasuar në gjithçka Ramën me Albinin: si sillen ndaj Bregoviçit, si e mendojne mini Shengenin, kush është më pro amerikan, apo me tendenca më autoritariste, e një mori të tjera detajesh anësore. Por, të gjithë ata që duan ta fusin debatin në këtë kurth “harrojnë” një dallim esencial: njëri përfaqëson një qeveri që vjedh popullin e vet kurse për tjetrin ende s’kemi dëgjuar asgjë të tillë…tani vazhdoni

Must Read

spot_img