Lajme

Merr fund saga e Edvin Priftit, mjeku rikthehet në detyrë

Advertisements

Mjeku i njohur kardiokirurg, Edvin Prifti, rikthehet të ushtrojë profesionin e tij 1 vit e 3 muaj pas pezullimit.

Ditën e sotme Gjykata e Posaçme e Apelit ka marrë vendimin për rikthimin në detyrë të mjekut Prifti.

Kujtojmë se Prokuroria Speciale SPAK, e akuzoi mjekun Edvin Prifti për veprat penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.

Emri i Priftit doli në përgjimet e SPAK teksa po hetonte një rast korrupsioni në Gjykatën e Krujës, ku në pranga përfundoi ish-gjyqtarja Enkelejda Hoxha e prej asaj kohe, kardiologu po vijon një përballje të ashpër me drejtësinë.

Më pas ai u akuzua se ka shitur për 1.1 milionë lekë një valvulë biologjike një pacienteje duke pretenduar se e kishte blerë në privat.  Edvin Prifiti i kishte bërë transplant një gruaje e cila më pas kishte ndërruar jetë. Dy djemtë e saj i kërkonin mjekut lekët sepse nëna e tyre nuk kishte mbijetuar.

Mjeku i njohur bëri kallëzim për dy djemtë e pacientes së tij, se ata po e “shtrëngonin për dhënie pasurie”. Dosja përfundoi përsëri në duart e prokurorëve të SPAK dhe këtë herë me kërkesë të tyre, GJKKO e pezulloi Edvin Priftin nga detyra për herë të dytë.

SPAK e dërgoi vendimin në Gjykatën e Lartë duke kërkuar që mjeku të rikthehet prapa hekurave. Në 7 shtator 2021, Gjykata e Lartë nuk pranoi kërkesën e SPAK për kthimin në burg të Edvin Priftit por as nuk e ktheu atë në detyrë.

Advertisements

Dy javë më vonë, mjeku bëri përsëri kërkesë për të veshur përparësen e bardhë, por Gjykata e Posaçme e Apelit sërish e rrëzoi.

 

Advertisements

Related Articles

Back to top button