Lajme

Moti merr kthesën e madhe në mesditë, mësoni si parashikohet të jetë koha gjatë kësaj jave

Advertisements

Deri në orët e mesditës vendi do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të lehta në pothuajse të gjithë territorin. Por parashikohet që në orët e mesditës dhe në vijim të kemi zhvillime të përkohshme të vranësirave duke krijuar mundësi për rrebeshe afat-shkurtra shiu në zonat malore dhe pjesërisht në zonën e ulët.

Sipas Meteoalb, mbrëmja largon vranësirat duke përmirësuar dukshëm kushtet e motit.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por kostante mbeten në mesditë duke u luhatur në vlerat ditore nga 14°C deri në 35°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugor – Juglindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.

Java parashikohet përgjithësisht e paqëndrueshme por bregdeti do të ketë orë me diell. Gati çdo ditë, vranësirat në mesditë e pasdite do të pasohen nga reshje në pjesën më të madhe të vendit.

Në zonat malore, reshjet do të marrin karakter shtrëngatash, lokalisht shkarkesa elektrike. Era, do të fryjë jugperëndim e veriperëndim e lehtë e mesatare.

Advertisements

Gjatë shtrëngatave era përkohësisht e vrullshme. Ditën e martë, erë me rrahje në bregdet. Valëzimi në dete i forcës 3 ballë, raporton Shërbimi Meteorologjik Ushtarak. Temperaturat do të pësojnë luhatjet si në tabelë.

Advertisements

Related Articles

Back to top button