Lajme

“Nuk ia kemi nevojën gazit rus”/ Rama: Ne kemi vetëm një destinacion, BE-në! Do shkojmë atje edhe nëse nuk do të ketë njeri tjetër

Advertisements

“Nuk ia kemi nevojën gazit rus”/ Rama: Ne kemi vetëm

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipçria nuk e ka nevojçn e furnizimit me gazin rus. I ftuar nç forumin e “Bled-it” nç Slloveni, Rama tha se kjo çshtç arsyeja pse Shqipçria reagon fort ndaj Rusisç pasi nuk ka asnjç lloj ndjesie.

“Shqipëria është shumë unike. Ne nuk kemi nevojë për gazin rus. Prandaj reagojmë fort ndaj Rusisë. Ne nuk kemi asnjë lloj ndjesie ndaj Rusisë. Sepse në perandorinë sovjetike monument i Stalinit u hoq. Ne jemi 100% energji të ripërtëritshme. Dhe është shumë mirë kur zoti është në humor të mirë dhe qan.

Stinët e thata nënkuptojnë import. Kemi marrë një vendim për të mos prekur energjinë për bizneset e vogla dhe familjarët. Buxheti ynë është më pak se i Cristiano Ronaldos por ne ia kemi dalë. Kemi inflacionin më të ulët deri tani në rajon. Nuk është mirë kur e sheh në mënyrën shqiptare sepse duhet të jetë gjithmonë më mirë.

Sa i takon udhëheqjes në BE deri tani reagimi ka qenë shumë i qartë. Ndyshimi mes Shcolz dhe Putinit është se i pari mund të rrëzohet nga publiku ndërsa i dyti jo. Këtu propaganda ruse mund të rrjedhë gjatë gjithë kohës. Debati nëse duhet të dorëzojmë armë ka nisur. Kur kriza të mëdha vijnë ata që janë me më shumë probleme janë të pasurit se të varfrit. Unë e shoh Ballkanin të drejtë të ndershëm dhe besnik dhe krah Ukrainës deri në fund” – tha Rama.

Ndërkohë Rama u shpreh se Bashkimi Europian është i vetmi “destinacion” i Shqipërisë.

Advertisements

“Kjo luftë i ka bërë miqtë tanë, të ishte më i prirur të humbiste. Na duhet të jemi të duruar. Të ecim përpara, vetëm për një të vetëm. BE është e vetmja strehë e sigurt për të qëndruar për vende si ne. Duke qenë se janë përkëdhelur pak për disa kohë, kanë priobleme me këtë nocion. Për ne ka vetëm një destinacion. Ne do të shkojmë atje edhe nëse nuk do të ketë njeri tjetër. Ne do të shkojmë atje” – tha Rama.

Advertisements

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker