Lajme

‘Plas’ skandali! Hakerat nxjerrin “në shesh” numrat e telefonit të qytetarëve shqiptarë

Advertisements

Duket se nuk kanë të ndalur sulmet kibernetike ndaj institucioneve shqiptare, duke nxjerrë “në shesh” të dhënat e tyre.

Sëfundmi faqja “Homeland Justice” e njohur ndryshe si “Drejtësia e Atdheut”, ka bërë sëfundmi publike të dhënat personale dhe numrat e telefonit të të gjithë qytetarëve shqiptarë.

Marrja e informacioneve dyshohet të jetë bërë pas hakërrimit që iu bë në muajin korrik disa prej web-ve të institucioneve shqiptare.

Ndërkohë që më herët “Homeland Justice” ka bërë publike edhe e-maile të institucioneve më të rëndësishme shqiptare, përfshirë edhe ato të kryeministrit Edi Rama.

Advertisements

Përveç institucioneve ligjzbatuese shqiptare, për këtë çështje në vendin tonë kanë ardhur dhe specialistë nga FBI-ja amerikane për të hetuar rastin

Advertisements

Related Articles

Back to top button