Shiti veshkën për të blerë një iPhone, sëmuret rëndë i riu

0
63

Një ngjarje e pazakontë është publikuar së fundmi nga mediat e huaja, ku një adoleshent kinez ka shitur një nga veshkat e tij për të blerë pajisjen më të fundit Apple.

Sipas mediave të huaja, ngjarja në fjalë ka ndodhur në vitin 2011, por tashmë është bërë publike. 17-vjeçari Wang Shangkun e shiti veshkën e tij për rreth 3,273 dollarë, ndërsa paratë i përdori për të blerë një iPad 2 dhe një iPhone 4.

“Ç’më duhen të dyja veshkat? Mjafton një.”-tha Wang në atë kohë. 25-vjeçari tashmë është i “lidhur” me aparatin e dializës dhe ka gjasa të jetë i shtrirë në shtrat gjithë jetën, për shkak të mungesës së veshkës së djathtë. Nëntë persona të cilët u përfshinë në operacion u arrestuan, ndërsa pesë janë akuzuar për tregtim organesh.

Mjekët kanë thënë se Wang ndoshta mund të përdorë një transplant, ndërsa thanë se veshkat e në tregun e zi njeriut mund të arrijnë deri në 366,000 dollarë AUD, 80 herë më shumë se Wang mori për veshkën e tij që shiti.