Shtatë Ushqime për pastrimin rrënjësor të Mushkërive

0
137

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmunddjeet e ndryshme.

Në këtë artiikuull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm.

Çaji Jeshil

Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit.

Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga tokksinaat, por edhe të ruajë shëndetin e sistemit tretës.

Çaji jeshil kombinohet shumë mirë me xhenxhefilin, lëngun e limonit dhe mjaltin.

Lëngu i Limonit

Sipas të dhënave lëngu i limonit është shumë i pasur me antiioksidanntë dhe aciid foliik.

Pini ujë me lëng limoni çdo mëngjes me stomak bosh.

Lëngu i Boronicës së Kuqe Ose Ananasit
Këto fruta janë të pasur me antiioksidanntë dhe lëngun e tyre mund ta pini çdo ditë në mes vakteve ose gjatë drekës.

Nëse po përpiqeni të pastroni mushkëritë, atëherë shmangni pijet e gaazuara dhe alkoliike.

Lëngu i Karrotës

Karrota është e pasur me beta karoten dhe vitaminat A, K, C dhe B.

Lëngu i saj rrit nivelin e alkaliinës në gj ak.

Studimet kanë konfirmuar se disa karrota në ditë ulin rreeziikun e sëmunddjevee të mushkërive.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është një aleat kundër sëmunddjevee të këqiija.

Ai lehtëson eliiminiminn e sekkreciioneve bllokuese të mushkërive.

Ushqimet e Pasura me Antiioksidanntë

Spinaqi, frutat e pyllit, brokoli, peshku dhe rrushi janë ushqime të pasura me antiioksidanntë që forcojnë imunitetin, kapacitetin e mushkërive dhe frymëmarrjes.

Rigoni Dhe Nenexhiku
Përbërësit organikë të rigonit përmirësojnë frymëmarrjen dhe çliirojnë mushkëritë nga bllokiimet prej sekkreciioneve.

Mund t’i përdorni si çaj si çdo çaj tjetër bimor.

Ato ndihmojnë në pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes nga bakktereet.

Nenexhiku qetëson muskujt e rrugëve të frymëmarrjes dhe të dyja bimët duhen bërë pjesë e regjimit tuaj ushqimor.

Mbrojtja e mushkërive kërkon marrjen e ushqyesve të domosdoshëm dhe vitaminave jo vetëm nga ushqimi por edhe suplementët.

Këshillat e fundit por jo nga rëndësia janë që të mos pini duhann, të qëndroni larg zonaave ë ndooturaa dhe të pini sa më shumë lëngje të ngrohta.