Lajme

Shuhet në moshën 87-vjeçare piktori i njohur Pjerin Sheldija

Advertisements

Është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare artisti i njohur shqiptar, Pjerin Sheldija

Ai njihet për pikturat murale dhe afresket në kishat e Shkodrës, Malit të Zi dhe Kosovës.

albsig

I njohur ndryshe si “Mikelanxheloja i Shkodrës”, Sheldija është autor i mbi 200 afreskëve në mbi 35 kisha në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Itali dhe në Angli.

Punimet e tij Sheldija i ka dhuruar, pasi nuk ka pranuar që t’i shesë kundrejt parave.

Advertisements

Theksojmë se pikturat e tij janë kaq të rralla sa 3 prej tyre, ndodhen sot në Vatikan dhe për kontributin e dhënë, Papa Benedikti i 16 e ka vlerësuar Sheldinë me “ Distinktivin e Kryqit të Shenjtë për Kishën dhe për Papën”.

 

Advertisements

Related Articles

Back to top button