Lajme

Teatri në zi! Ndërron jetë veterani i skenës (EMRI)

Advertisements

Bob LuPone, aktori i ‘Sopranos’ dhe veterani i Broadway-it, ka vdekur në moshën 76-vjeçare. Së bashku me karrierën e tij teatrore, LuPone luajti edhe në “The Sopranos”, “Sex and the City”, “Guiding Light” dhe “All My Children”, për të cilat ai u nominua për një Emmy Daytime.

Vdekja e LuPone u konfirmua nga Teatri MCC në një deklaratë të lëshuar të shtunën për Associated Press.

Advertisements

LuPone punoi gjithashtu si aktor, duke filluar në vitin 1966 si një anëtar i ansamblit të produksionit të Westbury Music Fair të “The Pajama Game” me Liza Minnelli. Në vitin 1968, ai bëri debutimin e tij në Broadway në “Sweet Potato” të Noel Coward. LuPone më vonë fitoi një nominim për Tony për aktorin më të mirë të paraqitur për interpretimin e tij si Zach në “A Chorus Line”.

Advertisements

Related Articles

Back to top button