Tërmet në Shqipëri, ku ishte epiqendra

0
52

Shqipëria është zgjuar mëngjesin e sotëm me disa lëkundje sizmike. Një tërmet me magnitudë 3.3 të shkallës Rihter u regjistrua në orën 08:04:57. Epiqendra ishte në Bulqizë. Lëkundjet zgjatën pak sekonda duke shkaktuar frikë dhe panik te qytetarët.

Lëkundja u shoqërua nga një tjetër më e fortë pak minuta më pas. Në orën 08:10 u regjistrua një tjetër goditje me magnitudë 4.5 Rihter (sipas IGJEUM) po në Bulqizë, në Shupenzë me epiqendër. Thellësia 10 km. Paraprakisht nuk raportohet për dëme.

Në javën e fundit në Shqipëri ka pasur disa lëkundje, por fatmirësisht pa dëme./ Abcnews.al