Lajme

Thesari Amerikan sanksionon kryeministrin boshnjak Fadil Novaliç

Advertisements

Departamenti i Thesarit Amerikan ka sanksionuar kryeministrin boshnjak Fadil Novaliç dhe një biznesmen të lidhur me udhëheqësin e Republikës Srpska Milorad Dodik.

Sipas Thesarit Amerikan, në cilësinë e tij zyrtare si kryeministër, Novaliç keqpërdori të dhënat e pensionistëve për të mirën e partisë së tij politike dhe në kundërshtim me ligjin boshnjak.

Në javën para zgjedhjeve të 2018-ës, Novaliç përdori të dhënat e pensionistëve që kishte marrë përmes pozicionit të tij zyrtar për të dërguar letra duke renditur arritjet e tij dhe duke premtuar rritje të pensioneve në një vend ku çështja e pensioneve ka një rëndësi të madhe politike.

“Ky veprim shkel ligjin e BiH dhe pasqyron një model më të gjerë, të raportuar publikisht të përdorimit të pozicionit të tij të ndikimit politik për përfitime personale ose partiake, duke minuar proceset ose institucionet demokratike në BiH”, thekson njoftimi.

Novaliç u emërua sot si përgjegjës ose bashkëpunëtor ose përfshirje direkt ose indirekte në veprime ose politika që minojnë proceset ose institucionet demokratike në Ballkanin Perëndimor.

Slobodan Stankoviç, një nga individët më të pasur në BiH, është pronari prej kohësh i Integral Inzenjering A.D. Laktasi (Integral), një firmë e madhe inxhinierike në Republika Srpska.

Si Stankoviç ashtu edhe Integral kanë qenë të lidhur me korrupsionin në sektorin e ndërtimit, ku Integral i është dhënë disa nga projektet më të mëdha në RS falë afërsisë me Milorad Dodik.

Projektet e mëdha ndërtimore shpesh i dorëzohen Stankoviç-it pa konkurrencë të drejtë dhe të hapur. Shumica dërrmuese e pasurisë së Stankoviç-it vjen nga paratë publike, shtoi Thesari.

Advertisements

/Albanianpost.com

Advertisements

Related Articles

Back to top button