Ushqimet qe na sjellin probleme ne veshka

0
85

-Avokado Edhe pse avokadot janë të njohura dhe vlerësohen për cilësitë e tyre të ndryshme ushqyese, ngrënia e shumë prej tyre mund të jetë e rrezikshme për veshkat tuaja, veçanërisht nëse tashmë keni një sëm. undje të veshkave. Arsyeja është sepse ky frut ka një nivel shumë të lartë të kaliumit.

-Mishi Ngrënia e tepërt e mishit mund të shkaktojë probleme të veshkave sepse proteinat e ka fshëve mund të jenë shumë të vështira për t’u tretur, duke e bërë eliminimin e produkteve një barrë për veshkat.

-Kripa Një dietë e shëndetshme duhet të përfshijë një maksimum prej 2300 mg natrium në ditë (rreth një lugë çaji kripë). Nëse hani shumë kripë, veshkat tuaja duhet të punojnë më shumë në mënyrë që të eliminojnë tepricën e natriumit, kështu që ato mund të fillojnë të mbajnë ujë që mund të çojë në presion të lartë të gja kut.