Vajzat e njohura myslimane që u martuan me katolik

0
153

Në Kosovë dhe Shqipëri, përqindja më e madhe e qytetarëve i përkasin fesë islame, por, përkundër kësaj ndër vite kanë ndodhur martesa mes të rinjëve të të dy feve, të cilat megjithatë nuk kanë kaluar pa u paragjykuar.

Një rast i njohur ku dashuria ka triumfuar, është ai mes avokatit Arianit Koci dhe dizenjatores së modës Merita Harxhi.

Çifti kanë një jetë së bashku dhe kanë dy fëmijë
Ndër çiftet e reja, mund të përmendim Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku.

Xhensila i përket fesë islame, ndërkaq Besi asaj katolike.

Ky dallim nuk e ka ndikuar lidhjen e tyre.
Të gjithë e dinë tashmë historinë e aktorëve Simon Tanushi e Flutura Gashi.

Feja nuk e penalizoj dashurinë e tyre dhe ata u bënë shembull tolerance në këtë pikë.

Çifti festojnë Bajram e Krishtlindje./kosovarja